מגוון דרכים להגיע אל מסתורי הנפש

 

טיפול פסיכולוגי מספק מענה לצרכים שונים והוא יכול לבוא לידי ביטוי בלא מעט דרכים. בין אם המטופל ילד צעיר, מתבגר או אולי קשיש, בין אם זו נערה, אישה צעירה או מבוגרת, לכל אחד ואחת מוצעות מבחר של אפשרויות טיפול ודרכים להתמודד עם אתגרי החיים השונים – אשר במקרים מסוימים עלולים להעיק לא מעט על הנפש. הטיפולים מוצעים כיום על ידי מטפלים מוסמכים, בוגרי לימודים רלוונטיים לתחום. במרבית המקרים אלה הם טיפולים כחלק מסדרה של מספר מפגשים ולעיתים רחוקות יותר הטיפול הוא חד פעמי (מפגש אחד בלבד). אופי הטיפול והסוג שלו מותאמים נקודתית למטופל, תוך התייחסות למצבו, לתסמינים הנלווים לבעיה הנפשית שבגינה פנה לטיפול ולאלמנטים נוספים, הקשורים לכך.

תרפיה באמנות כשיטת טיפול

אחת משיטות הטיפול המוצעות כיום היא תרפיה באומנות . שיטה זו מאפשרת למטפל להגיע לנבכי נפשו של המטופל באמצעות האמנות, באמצעות היצירה האמנותית שאותה מבצע המטופל. היצירה עצמה, כחלק בלתי נפרד מהטיפול, מבטאת עבור המטופל את מחשבותיו הכמוסות, את תחושותיו ואת כל אשר איננו מסוגל להביע באמצעות מילים. תרפיה באמנות יכולה לשמש כטיפול עיקרי עבור ילדים וגם עבור מבוגרים והיא כלי פחות מאיים פעמים רבות וזו גם הסיבה שהפך לפופולארי מאד. התרפיה עצמה יכולה להיעשות באמצעות ציור, באמצעות פיסול, באמצעות מוסיקה או כל תחום אמנותי אחר והיא כולל שימוש בכלים שונים, העומדים לרשותו של המטופל כדי להביע את עצמו במהלך המפגש.

הטיפול הקבוצתי

שיטה נוספת להגיע אל מסתורי הנפש היא באמצעות טיפול קבוצתי. כלומר, טיפול שאיננו אחד על אחד. אלו יכולות להיות קבוצות לנשים, קבוצות לגברים, קבוצות לבני נוער, קבוצות למבוגרים. קבוצות שחבריה מגיעים אליהן כדי להתמודד עם בעיה מסוימת, המשותפת לכולם. את הקבוצות מנחים אנשי טיפול, המתמחים בכך, והן משמשות כמקום בטוח, מקום מכיל ונוח מאד להביע, לשמוע וגם ללמוד לא מעט. הקבוצה, במסגרות אלו, כוללת בין 10 ל-15 משתתפים לרוב, הנפגשים באופן קבוע אחת לשבוע בדרך כלל למשך תקופה של כמה שבועות או חודשים. זהו מענה מצוין לסובלים מבעיות, הנחשבות לנפוצות מאד, כמו חרדות למיניהן, דיכאון, הפרעות אכילה ואפילו התמכרויות שונות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

זהו טיפול נפוץ מאד כיום, טיפול שיכול לסייע למתמודדים עם בעיות שונות. הטיפול נחשב לטיפול קצר מועד, בניגוד לטיפולים אחרים וגם לממוקד מאד. הטיפול עוזר להיפטר מדפוסי חשיבה שליליים, אשר הביאו את המטופל לנקודה בחייו שממנה מעוניין להתנתק ובעזרת כלים שונים הוא מאפשר למטפל לבחון את נבכי נפשו של המטופל כדי לספק לו את המענה הנכון והטוב ביותר עבורו. הטיפול שם דגש על הפן החשיבתי ועל שינוי בהתנהגותו של המטופל כדי להגיע אל המקום שבו הוא מעוניין להיות. אל מקום של עוצמה ושל הצלחה.

 תרפיה באומנות

קהילה טיפולית לאנשים מיוחדים