אגף הבריאות -בית חולים אילנית

 

אגף הבריאות של בית חולים אילנית מנוהל ע"י ד"ר אליהו פלדינגר, פסיכיאטר בכיר. האגף אחראי על הטיפול הרפואי באילנית, על קביעת תוכניות טיפול ושיקום והכנה של מיעוטם של הדיירים שיתאימו לכך - ליציאה לקהילה.

ד"ר פלדינגר: "האוכלוסייה ב "אילנית מרכז לשיקום" שונה מכל בתי החולים הפסיכיאטריים בארץ, בעלי תחלואה כפולה. מבחינתי זה שילוב טיפולי והתייחסות שונה. בבי"ח פסיכיאטרי האשפוז מוגבל בזמן, פה זה כמה שצריך, לרוב מדבר במוסד לשיקום לכל החיים. אנחנו מנסים בעקביות לאתר מועמדים ליציאה לקהילה, וזו מורכבות לא קטנה.

"לחלק מהדיירים שמגיעים לפה יש נטייה לאלימות, כחלק מהבעיה הנפשית, ובגלל האינטרקציה עם מטופלים אחרים. השיפוט החברתי שלהם פגום. כושר הביטוי לקוי ולכן זה מתבטא באלימות.

"אתגר נוסף הוא חוסר יציבות מיום ליום והפתעות מבחינה התנהגותית ובלי סיבה נראית לעין".

מה בנוסף לרפואה הקונבנציונלית? "בהחלט. אני קורא לזה הרפואה המשלימה של "אילנית מרכז לשיקום",  והיא חלק מרכזי בתהליך הטיפולי. היא כוללת יחס האישי, אנושי, אמפטי ומכיל. אנחנו נעזרים בליטוף, במילה טובה, אפילו בחיבוק".

מנהלת התעסוקה באגף, נטע טולדנו-ברקה: "מערך התעסוקה והטיפול נותן מענה לכ-90 מטופלים מדי יום. פיתחנו שיטה ומודל עבודה ייחודי, המותאמת  לאוכלוסייה מורכבת והטרוגנית. ישנו מגוון רחב של מרכזי תוכן כגון מוסיקה, אמנות, ריפוי בעיסוק, גינון, מפעל שיקומי, סדנת מוצר, סנוזלן ועוד, ובהם מותאם הטיפול לפי צרכיו האישיים של כל אדם. מרכזים אלו מופעלים ע"י צוות מטפלים מקצועיים בעלי תארים מתקדמים בתחומי הטיפול שלהם.

"השליחות שלי היא לתת לאנשים ערך עצמי וכבוד. הבנה עמוקה שהם אנשים. לאחר מכן ישנן המטרות הטיפוליות של בית חולים אילנית הכוללות בין היתר שימור ושיפור היכולות והתפקודים השונים של האדם, כדי לשמר ולשאוף לעצמאות ושיקום.

"פיתחנו פה מודל שלומדים ממנו מחוץ לאילנית. מעבר למרכזי התוכן, הקמנו מפעל שיקומי פנימי וחיצוני בתגמול מותאם, ויש לדיירים אפשרות לתעסוקה נתמכת  בקהילה. המטרה היא לתחזק את היכולות של הדיירים כדי למנוע נסיגה אפשרית. אנחנו נותנים מענה לדיירים ללא תקצוב של משרדי ממשלה למרכזי התוכן שהקמנו.  הפעילות מותאמת וכך אנשים רוצים להיות שם ולהצליח".

ד"ר אליהו פלדינגר, מנהל רפואי

04-6416209

elie@ilanit.org.il

נטע טולדנו ברקה, מנהלת תעסוקה

04-6416214​
netta@ilanit.org.il

קהילה טיפולית לאנשים מיוחדים